Optimální orientace a sklon fotovoltaických panelů
Pokud uvažujete o instalaci solárních panelů, je důležité zohlednit různé faktory, které ovlivňují množství energie, které solární elektrárna skutečně vyrobí. Klíčovým faktorem je samozřejmě výkon solárních panelů. Nicméně, protože výroba elektřiny je přímo závislá na množství slunečního záření, je důležité také brát v úvahu další proměnné při plánování solární elektrárny.
Jedním z těchto faktorů je volba vhodné lokality pro instalaci panelů. Měli byste vybrat místo, které je co nejvíce vystaveno slunečnímu záření po celý den. Vhodná lokalita by neměla být příliš zastíněna stromy, budovami nebo jinými překážkami, které by mohly snížit množství slunečního záření dopadajícího na panely.
Dalším faktorem je sklon panelů. Sklon by měl být nastaven tak, aby panely byly co nejvíce orientovány směrem k slunci. Optimální sklon se může lišit v závislosti na geografické poloze, ale obecně je doporučováno umístit panely pod úhlem přibližně 30-40 stupňů, aby to mělo nejoptimálnější vykon fve.
Také je důležitá orientace panelů. Pokud je to možné, měli byste je nasměrovat směrem na jih, protože to je obvykle směr s největším množstvím slunečního záření. Pokud to není možné, můžete panely nasměrovat směrem na východ nebo západ.
Dalším aspektem je stínění panelů. Měli byste minimalizovat stínění panelů během dne, protože stín může snížit výkon solárních panelů. To znamená, že byste měli zvolit místo, kde panely nebudou stíněny stromy, budovami nebo jinými objekty, které by mohly vrhat stín na panely. Pokud už tam nějaké zastínění být musí, jsou instalovány optimizéry, které vypnou pouze zastíněný panel a nevypnou tím celou FVE. Tyto optimizéry si firma Tng – Air vyrábí sama a dodává zdarma ke všem FVE.
Berte také v potaz, že množství el. energie, které fotovoltaická elektrárna vyprodukuje, se výrazně liší v závislosti na lokalitě, kde jsou solární panely umístěny. Různé části České republiky se odlišují jak celkovým ročním příjmem sluneční energie, tak i délkou slunečního svitu.
V severních oblastech České republiky je průměrná doba slunečního svitu ročně kolem 1400 hodin. To znamená, že panely budou vystaveny slunečnímu záření po omezenou dobu. Naopak v nejjižnějších lokalitách je průměrná doba slunečního svitu přibližně 1800 hodin ročně. Zde budou solární panely vystaveny delšímu slunečnímu záření během roku.
Všechny tyto faktory společně ovlivňují množství energie, které solární elektrárna dokáže vyprodukovat. Při plánování solárního systému je důležité zohlednit tyto proměnné a vybrat vhodnou kombinaci výkonu panelů, lokality, sklonu, orientace a minimalizování stínění, aby byla zajištěna co nejvyšší efektivita a výroba elektřiny.